EXPEDITION

Karin Nyström

Rektor

karin.nystrom@vadstenafolkhogskola.se

0143-157 02

0709-792 857

Marie Fallström

Skoladministratör

marie.fallstrom@vadstenafolkhogskola.se

0143-157 00

Linda Bergendal

Ekonomichef

linda.bergendal@vadstenafolkhogskola.se

0143-157 08

Linda Engstrand

Reception & bokningsansvarig

linda.engstrand@vadstenafolkhogskola.se

0143-157 04

Clas Vårdstedt

Kommunikatör

clas.vardstedt@vadstenafolkhogskola.se

0143-157 27

FASTIGHETSGRUPP

Helga Averby

Arbetsledare

helga.averby@vadstenafolkhogskola.se

073-624 73 78

Tina Claesson

Lokalvård

Jonna Nyqvist

Lokalvård


Mattias Carlsson

Vaktmästare

Tom Dahlqvist

Vaktmästare

RESTAURANG

Kicki Olsson

Husmor & bokning

kristin.olsson@vadstenafolkhogskola.se

0143-157 10

Monica Sturzenbecker

Kök

Ann-Sofie Axelsson

Kök

Bittemi Andersson Olfati

Kök

Åsa Renström

Kök

Berit Wennerström

Kök

Jenny Lundh

Kök


LÄRARE

Jörgen Kalmendal

Kurator

070-268 08 86

Camilla Millberg Pigulla

Internatansvarig/Skolresurs

0766-325 665

Maria Brolinsson

Kyrkans grundkurs, linjeansvarig

Daglediga, linjeansvarig

maria.brolinson@vadstenafolkhogskola.se

0723-510 905

Anita Gustavsson

Guide, linjeansvarig

anita.gustavsson@vadstenafolkhogskola.se

0143-15714

Lotta Rehn

Textillinje/Hantverkslinje, linjeansvarig

lotta.rehn@vadstenafolkhogskola.se

0143-157 06

Matilda Forsärla

Textillinjen

Helena Eriksson

Allmän kurs, hållbar utveckling

Återbildningsbutiken

Anna-Maja Stensson

Allmän kurs, linjeansvarig

anna-maja.stensson@vadstenafolkhogskola.se

076-7970501

David Larsson

Allmän kurs, SYV

david.larsson@vadstenafolkhogskola.se

070-877 93 73

Martha Magyar

Allmän kurs

Återbildningsbutiken

Håkan Andersson

Allmän kurs

Fredrik Eneroth

Allmän kurs

Bo Aronsson

Omsorgslinje

Malin Kärrbrink

Omsorgslinje, linjeansvarig

malin.karrbrink@vadstenafolkhogskola.se

070-723 17 41

Ulf Bjelkås

Hantverkslinje med inriktning trä och smide

Rickard Asp

Hantverkslinje med inriktning trä och smide

Åse Högström

Hantverkslinje med inriktning trä och smide

Elin Juberg

Hantverkslinje med inriktning trä och smide